4-godzinny tydzień pracy
4-godzinny tydzień pracy to rewolucyjna książka autorstwa Tima Ferrisa. Pomimo, że książka została napisana w 2007 roku, to treści zawarte w niej, są nadal aktualne. Książka została okrzyknięta jako bestseller „New York Timesa”. Odważny duży napis z tyłu głosi „Nie czytaj tej książki, jeśli nie chcesz rzucić swojej pracy i zmienić swojego życia tu i teraz”. Akurat to jest dosyć sprytnym posunięciem, jeśli czytamy tę książkę w pracy.
O autorze
Timothy Ferris jest amerykańskim przedsiębiorcą, urodzonym w East Hampton (Nowy Jork) w 1977. O jego osiągnięciach możemy przeczytać w samej książce. Inwestor pokazuje, jak łatwo jest założyć własny biznes i całkowicie go zautomatyzować. Autor jest właścicielem suplementów „brainquicken” i dopóki nie wpisałem tej frazy w google, nie wierzyłem, że jest to prawda. Oczywiście, wszystko możemy sprawdzić, klikając tutaj. Tim ma także wiele innych biznesów, o których dowiemy się z książki. Na dodatek dzieli się on receptą krok po kroku, jak założyć własne przedsięwzięcie.
4-godzinny tydzień pracy Otwiera oczy
4-godzinny tydzień pracy zdecydowanie otwiera oczy. Książka ma zarówno charakter czysto techniczny, jak i trochę lekcji mentalnych. Zdecydowanie świat po tej książce nie będzie wyglądał tak samo. Na pewno będą krążyć w Twojej głowie pomysły na temat własnego biznesu. Książka ta nie jest po to, by ją przeczytać pobieżnie. Warto, jeśli ją przestudiujesz od deski do deski i użyjesz jak podręcznika, a nie książki fabularnej. Zasadniczo nie dziwię się, skąd te pomysły u mojego mentora, który jest wielkim fanem tej książki. Np. ostatnio do projektu, w którym razem pracujemy, został dodany wirtualny asystent.
4-godzinny tydzień pracy – Automatyzacja
Automatyzacja jest tu głównym czynnikiem, zawartym w tej książce. Tim przedstawia nie tylko jak wpaść na pomysł, przynoszący dochody. Mówi także o tym, jak zrobić, by firma zajmowała nam jak najmniej czasu i uwagi. To wręcz cudowne, jeśli wszystko będzie się odbywać bez naszego udziału. Dochód pasywny jest przecież niesamowity. Czujesz to? Oczywiście to wymaga trochę pracy, ale pomyśl, jak będzie wyglądać Twoje życie, jeśli nauczysz się tworzyć tego typu biznesy. Na końcu książki widnieją super przykłady osób z różnych branż, które zastosowały rady zawarte w książce. A więc da się!
Narzędzia
Mimo że 4-godzinny tydzień pracy podaje mnóstwo narzędzi i linków, które z biegiem czasu mogą być nieaktualne. To sama idea jest warta uwagi i samo narzędzie może się zmienić. Nie bardzo rozumiem natomiast awersję Tima na temat maili. Może dlatego, że sam nie pracuję jako sprzedawca. Książka jest bardzo amerykańska i mimo wszystko, pewne rzeczy trzeba dostosować do Polskich warunków. Mimo wszystko
Podsumowanie

4-godzinny tydzień pracy wymaga pewnego poziomu mentalności do zastosowania. Jest to więc książka dla każdego, ale na pewno nie dla osoby, która na tym etapie nie wierzy w siebie. Jeśli jednak etap rozwoju osobistego masz obcykany, to ta książka dostarczy Ci narzędzi, do uzyskania wolności finansowej. Tim wyprzedził czasy. Dzisiaj dzięki szeroko pojętej pracy online, wdrożenie pomysłów w życie jest jeszcze łatwiejsze. A więc deleguj wszystkie zadania, które ktoś może wykonać za Ciebie i przygotuj się na wcześniejszą emeryturę. Pragnę jeszcze podziękować koledze Pawłowi, od którego książkę pożyczyłem. Na pewno zagości u mnie w bibliotece prywatny jej egzemplarz. Jeśli wpis Ci się spodobał, to zostaw po sobie komentarz, udostępnij go na social mediach lub wyślij komuś w wiadomości prywatnej. Inne artykuły znajdziesz tutaj.
Alexnader