Podcast

Podcast – jak zrobić dobrze

Podcast czy nagranie wideo często wymaga dobrze nagranego audio. Obecnie można swoje własne podcasty nagrywać za pomocą smartfona. Jednak wiele z nich wciąż wymaga obróbki, czego wiele osób o dziwo nie robi. Oczywiście najlepiej byłoby zgłosić się do specjalisty, który nam to nagranie obrobi. Niestety ze względów finansowych i popularności mało osób decyduje się na ten krok. Myślę, że jako inż. dźwięku mogę Ci jednak zdradzić jak poprawić jakość nagrań. Oczywiście będą to czynności łatwe i kierowane pod kątem user-friendly, także nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy.

To się wytnie

Zacznijmy od tego, że jest takie powiedzenie “to się wytnie”. Od razu powiem, im mniej babrania w edycji dźwięku, tym lepiej, dlatego postaraj się o dobrą jakość nagrań.

Dobrze by było

Ten dział jest oczywiście opcjonalny, ale jest parę tricków, które możesz zrobić, zanim nagrasz podcast. Oczywiście nie musisz się do nich stosować i będzie dobrze, ale tak będzie jeszcze lepiej.

Postawa i miejsce

Zacznijmy od tego, że Twój głos najpełniej brzmi, gdy wstaniesz i wypniesz brzuch do przodu. Wtedy najbardziej pracuje przepona, a Twój głos stanie się pełniejszy. Oczywiście postawa stojąca będzie wymagała statywu mikrofonowego i kartki z tekstem do mówienia. W ten sposób nagrywane są reklamy radiowe, wystarczy, że posłuchasz trochę by dowiedzieć się, jaki jest efekt.

Mikrofon

Jak nagrywasz Podcast, to nie wyobrażam sobie u Ciebie kiepskiego mikrofonu. Oczywiście jak są to Twoje próby, czy Ci się to w ogóle podoba, to jest ok. Jeżeli natomiast nagrywasz je już regularnie i masz ich co najmniej 10, to dobry mikrofon będzie świetną inwestycją. Dzisiaj dostępne są naprawdę fajne mikrofony w bardzo niskich cenach. Tym bardziej że można kupić kopię, równie dobrego mikrofonu dużo taniej. Wystarczy wejść na stronę sklepu muzycznego i wybrać mikrofon rodzaju USB. Sam polecam zakupy w sklepie Thomann i marki takie jak the T. Bone, Superlux, Behringer. W ich ramach można zakupić mikrofon do 200-300zł i mikrofony USB posiadają od razu przetwornik A/C. Ty musisz wiedzieć tyle, że są to urządzenia plug&play i nie wymagają żadnych dodatkowych peryferii :). Oczywiście są też inne sklepy jak muzyczny.plkytary, rock and roll, riff, czy inne. Kupując mikrofon, nie zapomnij zaopatrzyć się przynajmniej w mały statyw na biurko, z mikrofonem w ręku nie nagrasz dobrze podcastów, będą Ci się męczyć ręce i mikrofon to zbierze. Oczywiście nie jest to rozwiązanie najlepsze, ale dobre.

Jaki majk najlepszy

Dla spragnionych chcących zainwestować odpowiadam. Mikrofon pojemnościowy wielkomembranowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście taki mikrofon do działania wymaga karty dźwiękowej i zasilania typu phantom (większość kart dźwiękowych ma już wbudowane) oraz kabla XLR, (nie zapominajmy o małym statywie). Co do modeli to polecam Shure SM 7 B, Każdy mikrofon firmy MXL, Heil Sound, Rode i Lewitt. To już jest rozwiązanie profesjonalne.

Podcast – sedno sprawy

Okey, jak już masz nagrany podcast lub materiał wideo, to możesz zrobić kilka rzeczy, dzięki którym ulepszysz jakość swoich nagrań. Będziemy tutaj korzystać z programu audacity, dostępnego za darmo na portalu audacity. Oprogramowanie jest darmowe i bardzo proste w obsłudze. Możemy na nim także nagrać nasz podcast. W wypadku nagrań video można wyeksportować ścieżkę audio i wrzucić ją do programu.

Cięcie

Podcast ma to do siebie, że możemy go pociąć i tutaj należy zwrócić uwagę na wszystkie przerywniki w postaci eee, aaa, yyy. Im więcej ich wytniesz, tym lepiej. Oczywiście takie cięcie wymaga wprawy, także za każdym razem będzie coraz lepiej.

Normalizacja

Polepsza jakość audio, pogłaśnia nagranie tak, aby zająć całą dostępną amplitudę. Wykonuje się prosto, zaznaczasz całe nagranie, następnie klikasz efekt i normalizuj.

Podcast

Redukcja szumu

Każdy mikrofon, nawet ten najlepszy generuje szum. Aby się go pozbyć, najlepiej nałożyć na niego bramkę. Działa to tak samo, jak w wypadku normalizacji. Zaznaczamy nagranie, klikamy efekt i redukcja szumu. Co do ustawień, to trzeba trochę poeksperymentować, ponieważ każdy mikrofon jest inny. Tym bardziej że w audacity masz opcję podglądu nagrania. Ja bym zaczął od takich ustawień, jeśli nie masz pomysłu. Możesz także zaznaczyć fragment, w którym nic nie mówisz i uzyskać profil szumu.

Pocast

Obetnij niskie częstotliwości

W częstotliwościach do 200Hz znajdują się wszystkie chrząknięcia i brumienia. Warto się ich po prostu pozbyć. Zaznaczamy nagranie, klikamy efekt i filtr górnoprzepustowy. Na wyskakującym okienku ustawiamy częstotliwość: 200 i 12 lub 24 dB na oktawę.

Podcast

Podcast – Efekt końcowy

A tutaj przedstawiam Ci dwa nagrania audio, jedno po nagraniu samym mikrofonem z macbooka pro 13 z 2012 roku i po obróbce. Jak widzisz, nie użyłem tu żadnego zaawansowanego sprzętu.

Bez poprawek
Po poprawkach

Podsumowanie

Drogi czytelniku, to już wszystko. Oczywiście jest tego dużo, dużo więcej. Długo by można rozprawiać na ten temat, jednak te trzy rzeczy, jak normalizacja, odszumianie, filtracja (taka sytuacja) możesz przeprowadzić samemu. Daj koniecznie znać w komentarzu, jeśli prowadzisz swój podcast, a może masz jakiś swój ulubiony? Oczywiście zachęcam Cię także do przeczytania innych artykułów na blogu oraz do działu o mnie.

Alexander

7 thoughts on “Podcast – jak zrobić dobrze”

  1. Fajny poradnik, dzięki:) P.S ja mam wieczny problem z tym “to się wytnie” bo rzeczywiście jak przy ścieżce się za dużo gmera, to czasem wychodzą fuck upy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *